Şile Hakkında

Şile çevresinde yapılan arkeolojik araştırmalarda Prehistorik Çağlarda yörede yerleşim olduğunu gösteren buluntularla karşılaşılmıştır. MÖ.12.000-6.000 arasında Karadeniz kıyı şeridinde önemli bir yerleşim olduğu yüzey araştırmaları ve kazılardan anlaşılmaktadır.


İstanbul'un en eski Prehistorik buluntularına Şile'nin Ağva ve Sahilköy'de (Domalı) rastlanmıştır. Burada yontma taş aletler ve insanların yaşadığı çok sayıda mağara ile karşılaşılmıştır.

MÖ.VII. yüzyılda Miletoslu denizciler tarafından kurulduğu sanılan Şile yöresi Bthynia Krallığı'nın sınırları içerisinde kalmıştır. İlkçağ'da ilçenin kuzey kesiminde Philee isimli antik bir kent bulunuyordu. Bu kent deniz kıyısındaki kumsalın hemen ardında yükselen kayalar üzerinde kurulmuştur. Lydialılar, Persler, Galatlar'dan sonra MÖ.I. yüzyılda Romalılar buraya hakim olmuştur. Hıristiyanlığın baskı altına alındığı dönemlerde özellikle MS.III. yüzyılda bazı Hıristiyan grupları Kızılca, İnkese, Gürlek ve Sofular köyleri yakınlarındaki mağaralara sığınmışlardır. Bunlardan Gürlek Mağarası ilk Hıristiyanların Romalılar tarafından hapsedildikleri bir cezaevi olarak kullanılmıştır. Cenevizliler bir süre buraya hakim olmuş ve günümüze ulaşan kalenin o dönemden kaldığı sanılmaktadır.

Özellikle İstanbul'da yaşayan ve kısa yolculuklarla özgün tatil bölgelerine varmak isteyenler için ideal bir merkez. Yerli turizm ve günü birlik seyahatler açısından çok bilinen bir yer olmasına karşın, aslında pek çok az duyulmuş özelliğe sahip. Hem tarihi zenginlikleri, hem outdoor olanakları, hem de doğal güzellikleri söz konusu olduğunda, bilinmeyen yönleri, bilinenlerden daha fazla...Marmara bölgesinin Çatalca-Kocaeli bölümünde İstanbul iline bağlı bir ilçe olan Şile, yaz ayları haricinde çok sessiz ve bakir bir yer.

1990 yılı resmi sayımında 7872 çıkan nüfus kış aylarında 5000 civarına düşer. Sonbaharda özellikle balıkçılık nedeniyle gelen ziyaretçiler, Şile'de daha çok yerleşik halkla karşılaşırlar ve tipik bir Batı Karadeniz balıkçı kasabası atmosferini solurlar. 736 kilometre kare olan ilçe; merkez bucağı dışında 3 bucak, 52 köyden meydana gelir. Merkezi, İstanbul"un yaklaşık 66 km. kuzeydoğusundadır.

Komşuları
İstanbul, Ağva, Kerpe, Sahilköy, Akçakese

Ulaşım
Şile"ye karayolu ulaşımı, iki ayrı yoldan sağlanıyor. Birincisi, inşaası yeni biten geniş otoban. İstanbul - Sarıgazi mevkiinden toplam bir saatlik bir yolunuz var. Daha önce 75 km. civarında olan yol, yeni otobanın açılmasıyla büyük ölçüde kısaldı. İstanbul-Domallı istikametinden gelmek için sahil yolunu kullanabilirsiniz. Doğal güzelliklerin insanı cezbettiği bu yol, küçük köyler ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla ayrıcalıklı. Tek kusuru, yolun bakımsız ve virajlı olması. Yol kenarında piknik yapmak isteyenler, bu yolu tercih edebilir.

İstanbul-Şile arasında Şile Turizm İşletmeleri"ne bağlı otobüsler çalışıyor. Yaz aylarında her on beş dakikada bir otobüs bulabilirsiniz. Kışın seferlerin arası bir - iki saate çıkıyor. Yaz aylarında yolcu fazlalığı nedeniyle ek seferler konuyor.

Sezonu
Şile"de yaz turizmi sezonu çok kısa. İlçe, Haziran-Eylül arasında daha çok yerli turistlerin ilgisini çekiyor. Ağustos en sıcak ay. Ağustos sonunda Karadeniz"e özgü rüzgarlar başlıyor. Şile daha çok yazlık sahipleri ve günübirlik ziyaretçilerle dolu oluyor. Kışları, haftasonu gezileri düzenleniyor. Doğasının güzelliği nedeniyle daha çok bir sayfiye yeri görünümünde.

Nerede Ne Var ?
Sofular Köyü yakınındaki Meşrutiyet Mağaraları, Şile-İstanbul yolundaki dağ kalesi, Şile Liman yolundaki kilise kalıntıları, Yeniköy"deki Rum Kilisesi yörenin gizemli diye nitelendirilen tarihi unsurları. Maşatlık Mevkii"ndeki Rum Mezarlığı ve Meşrutiyet Mağaraları uzun bir süre define avcılarının hedefi oldu. 1859"da Sultan Aziz"in inşaa ettirdiği Şile Deniz Feneri dünyanın en büyük deniz fenerlerinden biri ve ilçenin simgesi. Bizanslıların inşaa ettiği ve ilçe limanındaki küçük bir adacıkta yer alan kale Osmanlılar zamanında da kullanılmış ve bugün görülmeye değer tarihi eserlerden biri durumunda. Kalenin yer aldığı ada, yapıtın şeklinden dolayı Ocaklı Ada olarak anılıyor. İlçe merkezinde geniş halk plajı, ince kum taneciklerinin tedavi edici özellikleri bulunduğu iddia edilen Kumbaba sahili, Pot Deresi'nin Karadeniz ile birleştiği noktadan sonra başlayan küçük koylar yaz tatillerinde çok rağbet görüyor. Ağlayan Kaya adıyla bilinen kayalıklarla çevrili kumsal da görülmeye değer. Su kaynağının kayalar üzerindeki görünümü göz yaşına benzetildiği için, bu ad verilmiştir. Bu noktada denize girerken çok dikkatli olmak gerekir çünkü hem çok dalga olur, hem de denizin içinde anaforlar oluşur. Ağlayan Kaya bölgesinde her yaz pek çok boğulma olayı meydana gelir. Bu nedenle orada denize girerken kesinlikle alkol almamak, ne kadar iyi yüzücü olunursa olunsun fazla açılmamak şart. Ağlayan Kaya'daki ağaca dilek mendili bağlama geleneğinin de otuz yıl kadar önce, bütün tatillerinde yöreye gelen Zeki Müren tarafından ortaya atıldığı iddia edilir.

Şile"nin civar köyleri ormanlarla kaplı. Dağ yollarından ulaşarak bakir piknik alanlarına varmak mümkün. Civardaki Ağva, Kabakoz, Kerpe, Kumcağız gibi köyler de sahilleriyle tanınıyor. Ağva"nın ilerisindeki Saklı Göl ve Gelin Kayası çeşitli efsanelere konu olmuş. Bölgede pek çok irili ufaklı nehire rastlanıyor. Nehir kıyıları da, ambiyans açısından cazip. Yaz aylarında bu tür yerlede kampçılık da yapılıyor. Doğa gezileri ve fotoğrafçılık gibi alanlarla ilgilenenler için cazip bir nokta.Uluslararası üne sahip Şile Bezi, yüzyıllardır yöre kadınlarınca dokunuyor ve işleniyor. Hem dokuma, hem işlenme biçimi açısından ayrıcalıklı bir yeri var.

Ne Yenir ?
Deniz ürünleri her zaman revaçta. Kefal, uskumru gibi balık türleri, midye gibi deniz ürünleri liman civarındaki balık lokantalarında bulunuyor. Hafta sonları, limandaki balıkçıların önünde kuyruklar oluşuyor. Şile yerlileri "tuzlu balık" denilen salamura çeşidini evlerinde yapıyorlar. Bahar ve yaz aylarında Şile-İstanbul yolunda yayık ayranı ve gözleme satan köylülere rastlayabilirsiniz. Şile-İstanbul sahil yolunda, yol kenarlarındaki çardaklarda bahçelerinde yetişen mevsimlik meyva, sebze satan köylüler bulunur. Şile-Ağva yolu üzerindeki köyler geniş elma bahçeleriyle tanınır.

Alışveriş
Şile içinde çeşitli Şile Bezi dükkanları bulunuyor. Şile Bezi gecelik ve gömlekler bölgenin özel imalatları. İşlemelerin fazlalığı ve inceliği, fiyatları etkiliyor. Şile Belediye dükkanları içinde bulunan ve çarşı içinde de şubesine rastlanan Genç Butik ilçenin en eski Şile Bezi butiklerinden. Burada uygun fiyatla hakiki Şile Bezi giysiler bulabilirsiniz. Kadınlar için batik uygulaması yapılmış ya da etnik desenlerle süslenmiş Şile Bezi elbiseler, iş toplantılarında bile giyilebilecek eteklere rastlayabiliyorsunuz. Yalnız, Şile Bezi dükkanlarının pek çoğunda kredi kartı geçmiyor.

Liman civarındaki balıkçılardan taze balık alınıyor. Bu tür bir niyetiniz varsa, balıkçı motorlarının dönüş saatlerini takip etmeniz iyi olur.

Cuma günleri açılan Şile pazarında uygun fiyatlarla taze sebze ve meyve bulabilirsiniz. Yörede çokça mısır ekiliyor. Domates, fasulye, kestane, elma gibi ürünler uygun fiyatlarla alınabiliyor. Şile içinde iki tane büyük süpermarket var. Cumhuriyet Caddesi üzerinde BİM ve Şok marketleri bulunuyor. Üsküdar Caddesi"nde Şok Marketler Zinciri"nin bir şubesi bulunmakta.Şile"de şubesi olan bankalar: Ziraat Bankası ve İş Bankası. Yapı Kredi Bankası"nın da bir ATM"si var.

Sağlık
Denizde yüzerken, anaforlara ve kuyulara dikkat etmek şart. Dalmayı sevenler de kayalık bölgelerde dikkatli olmalı. Nehir yakınlarında sivrisinek görülüyor. Şile'de güneş fazla yakıcı değil. Temmuz ve Ağustos ayında öğle saatlerinde yakıcı güneşle karşılaşıyorsunuz. Şile Devlet Hastanesi, Ana-Çocuk Sağlığı ve Özel Şile Polikliniği sağlık konusunda hizmet veriyor. Merkez köylerde ana-çocuk sağlığı birimleri bulunuyor.

Yöre İçi Ulaşım
Şile'de bir yerden bir yere ulaşmak pek sorun değil. Şile halkı, yürümeyi seviyor. Şile Belediyesi'nin otobüsüyle yakın köylere ulaşmak mümkün. Bu otobüs, Erenler Köyü'ne kadar gidiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder